Szemelvények - Weöres Sándor, Szabó Magda, Bethlen GÁbor
WEÖRES SÁNDOR: ÚTRAVALÓ
Ha arra törekszel, hogy az örök mértéket kövesd: ne botránkozz azokon, kik nem erre igyekeznek, hanem törekvéseik ingadozva ágaznak a sokféle véges és változó mérték között. Ne azt nézd, hogy mijük nincsen, hanem mijük van: mert még a legnyomorultabbnak is van olyan lelki kincse, mely belőled hiányzik. Kifogásolni, fölényeskedni bárki tud. Tanulj meg mindenkitől tanulni.
Szabó Magdától
“Szeretnék Önöknek valami rettenetesen egyszerűt mondani, amit
édesanyámtól tanultam annak idején: mondjuk hétfő volt, és én
megsemmisültem, ettől vagy attól. Anyám csak nézett, és azt mondta:
Kislányom, ma hétfő van, és jön a kedd. Csak nem képzeled, hogy a
keddnek van valami köze a hétfőhöz? A szél is megfordul. Kicsit mindig
lehetsz szomorú. Ha nem magad, más miatt. De bízzál […]
Nyomok a homokban |
A delphoi jósda gondolata:
„Ismerd meg önmagadat, s megismered a világot. Tudni fogod a sorsodat, hisz a sorsod is Te magad vagy. Nem külső erők uralkodnak rajtad, és jellemed, személyiséged alakítja, formálja jövődet. Változtass magadon és változni fog a sorsod is. Fogadd el magadat és el tudod fogadni sorsodat.”
Bethlen bölcsessége
„ A magunk lelkének nem vagyunk igaz bírái s ismerői vagy csak igen nehezen! … - Kivált, ha a lélek nem együgyű s nagyra termett. Mondok egyet. Legnagyobb baj, ha nem ismerjük önlelkünk mértékeit, s másokéval akarjuk mérni. Nagy baj; minden lélek egyetlen csodája Istennek, s van lélek, kinek az, ami másra, közönségesre nézve bűn, csak lépcső, hogy jobb útba vagy magasabbra térjen.”
„Azt tartom, aki megért, az nem haragszik. Amit megértettem, azt nem nézem többé indulattal. Megértés után tenni kell. Vagy segíteni vagy javítani, vagy nevelni vagy inteni legalább… S aki látja az okokat, az tudja a gyógyítás módját. Nem haragudni, ez a fő. Soha nem hinni, hogy valami végképp megrontatott. Mindig a jót remélni. El nem csüggedni…”
( Bethlen Gábor gondolatai Makkai Sándor: Ördögszekér című regényéből)